Budownictwo

Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Dalsze informacje o szalunkach Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zazwyczaj używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie drewnianych desek, która po rozmontowaniu może być użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, drewna lub metalu, a także zestawiać dwa albo trzy materiały. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę łączą narożniki, łączniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby całkiem odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]