Budownictwo Usługi

Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest zagrożenie, iż z czasem ściany będzie penetrować woda. Może się to wydarzyć także bez ostrzeżenia z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w następstwie niepoprawnie wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji murów.

Osuszanie ścian – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie murów nie oznacza od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się zacząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak toalety, kuchnie i niewietrzone piwnice wykwitająca na ścianach pleśń jest często wynikiem przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty i ściany budynków lub gdy zdarzyło się zalanie na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania ścian

Eksperci, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od analizy genezy zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Jest to podstawa do wybrania słusznych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki puchną i odpadają, a na murach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda wspina się wzwyż – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, w szczególności w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą murów, która zastopuje wznoszenie się wody ku górze. Kolejnym krokiem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie domów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. Częstokroć potrzebne będzie także odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją innych elementów budowli, jak stropy żelbetowe, ściany żelbetowe i dylatacje.