Budownictwo Usługi

Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Jeśli chcesz kupić zabytkowe okna, koniecznie odwiedź tę stronę

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie więc są wielką dekoracją obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w znacznej mierze rzutuje także wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z użyciem kupionych w markecie surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również uchylane, co sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który wykazuje mnóstwo mocnych stron, ale wymaga regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym razie przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]