Budownictwo

Ściana fundamentowa – nie zapominajmy o hydroizolacji

Każdy dom składa się z paru rodzajów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu bez wątpienia zaliczana jest ściana fundamentowa, która często określana jest też mianem fundamentów. Fundament to podwalina nieruchomości. To on przejmuje pojawiające się obciążenia, po czym przenosi je na warstwę gruntu. Dzięki temu całość konstrukcji nieruchomości cechuje się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest więc powiązanie w sposób możliwie najstabilniejszy konstrukcji budynku z gruntem. Łatwo więc domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać właściwie postawiona.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa była trwała i właściwie wypełniała swoją rolę, powinna zostać prawidłowo chroniona przed działaniem wody. Powinno się wiedzieć, że mnóstwo inwestorów, architektów, a nawet ekip budowlanych nie dysponuje dostateczną wiedzą, która umożliwia dobranie odpowiedniego sposobu hydroizolacji. Używanie niewłaściwych substancji hydroizolacyjnych lub nieprawidłowo dobrany budulec sprawiają, że ściana fundamentowa może okazać się nieodporna na działanie wody. A wówczas wystąpić mogą poważne problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy oraz świetny materiał

Najlepszym materiałem do wykonania ściany fundamentowej jest beton. Sprawdza się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód w gruncie jest dość wysoki. Na materiale tego typu bez żadnych kłopotów można zrobić naprawdę skutecznie funkcjonującą hydroizolację. Powinno się jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie znajduje się łączenie fug, to miejsca te muszą zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób. Jest to wynikiem tego, że miejsca te są słabe i to najczęściej właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Dość słabym materiałem na ściany fundamentowe okazuje się być natomiast czerwona cegła. Ten rodzaj materiału wilgoć przenika bez trudu. Co więcej, woda wspina się w górę ściany, wywołując takie defekty, jak puchnięcie, aż wreszcie odpadanie tynku. Do tego powstać mogą psujące dobry wygląd ściany zacieki. Z tego powodu realizację hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić mającej duże doświadczenie firmie.