Budownictwo

Sklejki szalunkowe – do czego służą?

Dalsze informacje o sklejce szalunkowej.

Deski szalunkowe to istotny komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jakkolwiek zwykle wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować domy z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]