szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków
Budownictwo

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Najczęściej stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Rodzaje szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, która po zdemontowaniu może być użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również zestawiać 2 albo 3 materiały. Najczęściej jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą narożniki, głowice ze stali bądź aluminium, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Nabycie wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłoby rentowne . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]