Finanse

Czym jest złoto inwestycyjne?

Zamów 1 uncję złota.

Dużo martwimy się o emeryturę i o zabezpieczenie się na tzw. “czarną godzinę”. Z tej przyczyny zazwyczaj dążymy do tego, aby regularnie odkładać niewykorzystane pieniądze na lokacie albo po prostu na koncie w banku. Ostatnio jednak ta metoda jest mało opłacalna – słabe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja sprawiają, iż oszczędności nie przynoszą profitu, a właściwie to z biegiem lat ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie dziwi więc, że pojawiło się zainteresowanie odmiennymi metodami inwestycji, w tym też kupnem złota lokacyjnego.

Co polskie przepisy uznają za złoto lokacyjne?

Inwestycja w kruszce polega na zakupie ich wtedy, kiedy ich cena na rynku jest korzystna i ich odsprzedaży, jeśli ta wartość zacznie wzrastać. Ale warto uwydatnić, iż nie każdy wyrób ze złota jest uznawany za złoto inwestycyjne, stąd np. kolekcjonowanie złotej biżuterii ciężko nazwać inwestycją w złoto. To, co można nazywać złotem inwestycyjnym jest jasno określone przez prawodawstwo w Polsce, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według obowiązujących przepisów jest to głównie kruszec o próbie co najmniej 0.995 w sztabkach albo płytkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymogom, by być nazwane za złoto lokacyjne. Muszą mieć próbę wyższą niż 0.900, być wyemitowane nie wcześniej niż w 1800 roku i co kluczowe – muszą być legalnym środkiem płatniczym w państwie, które je wyemitowało. Monety lokacyjne nie są numizmatami, i nie uznaje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Akty prawne określają jeszcze jedną formę złota lokacyjnego – złoto pod postacią papierów wartościowych.

Nabycie złota lokacyjnego możliwe jest również online

W asortymencie polskich sprzedawców złota inwestycyjnego bez trudu spotkać można złote sztabki, jak i popularne monety bulionowe z między innymi Austrii oraz USA. Zamówienia można składać również przez internet i nie jest to propozycja tylko dla zamożnych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą w internecie zróżnicowaną ofertę sprzedaży złotych bulionówek o wadze 1/2, 1/4 czy 1/10 uncji trojańskiej, jak i złota w indywidualnych sztabkach o wadze 5, 2, bądź 1 g. Zamówić można także złoto w tak zwanych „combibarach” umożliwiających odcięcie, a potem odsprzedanie odrębnych sztabek złota.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]