Finanse Nasze porady

Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Skieruj się na flobo.io, aby znaleźć informacje o fakturze ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie właścicielom firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym przeniesieniem danych z faktur

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, ale dla odpowiedniego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument będzie absolutnie klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednolity format prowadzi do tego, że bez względu na to który program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas często spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Watro dodać, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]