Finanse

Frank szwajcarski – najpiękniejsza waluta świata

Kurs franka. Zdobądź więcej szczegółów.

O franku Polacy nie wiedzą zbyt dużo, praktycznie tylko tyle, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy osób zaciągnęło w przeszłości kredyty, które w tym momencie spłacają z trudem. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z najważniejszych walut w dzisiejszym świecie

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednakże jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar, euro oraz jen, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Jednak nie był to pierwszy pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej były stosowane w szwajcarskich kantonach. Przez blisko dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, wychodząc obronną ręką między innymi z destabilizacji w czasach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI w. Mało kto wie, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych wyróżniają się zachwycającymi barwami oraz rzadką wertykalną orientacją. Na frankach umieszczono osobistości ze świata sztuki (na przykład Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Arthura Honeggera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak zazwyczaj bywa – oblicza polityków, wojskowych lub królów. A tematem najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, nauka oraz kula ziemska.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz kurs franka

Frank szwajcarski ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego notowania obserwują także z uwagą kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka aktualizowane są w co parę sekund. Tu można także przejrzeć fluktuacje wartości waluty w dowolnie wybranym roku. To funkcja idealna dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki oraz dla frankowiczów czuwających na optymalny moment, by wymienić złotówki na franki przed spłatą kolejnej części kredytu.