Finanse

Inwestycja w srebrne monety bulionowe – czy to się opłaca?

Dowiedz się więcej o srebrnych monetach.

Monety bulionowe, nazywane również monetami lokacyjnymi, są kolejną opcją dla osób pragnących inwestować swoje finanse w kruszce. Naturalnie, najpopularniejszym metalem szlachetnym również w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednak w ostatnim okresie coraz więcej mennic krajowych zaczęło wybijać srebrne monety bulionowe, które w mgnieniu oka zyskały sobie zagorzałych sympatyków, w szczególności wśród inwestorów z mniej zasobnym portfelem.

Monety bulionowe – srebro to dobra opcja dla inwestorów

Można rzec, że monety bulionowe ze srebra są praktycznie nowością inwestycyjną. Wybijane są w mennicach kilku państw, i to dopiero od lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku (pojawiły się w pierwszej kolejności w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Mimo, że są popularne wśród inwestorów od prawie pół wieku, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak obszerna jak podobnych monet ze złota. Srebrne monety bulionowe są jednak znakomitą propozycją dla osób chcących zdywersyfikować swoje środki finansowe, a które boją się inwestować w odpowiednio kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na lokatę środków w platynę bądź złoto. Czemu monety bulionowe uważa się za lepszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z tego samego kruszcu? Koszt nabycia monet kolekcjonerskich w dniu wprowadzeniu na rynek zawsze zdecydowanie przekracza cenę metalu szlachetnego, z którego powstały. Wpływa na to w głównej mierze całkowity koszt wybicia monety (m.in. opracowanie przez artystę oryginalnego wzoru oraz przygotowanie odpowiednich sztanc). Istotne jest dodatkowo to, że numizmaty kolekcjonerskie dostępne są w ograniczanej ilości sztuk, co z marszu zwiększa na nie popyt. Nie znaczy to jednak, iż z czasem ich wartość będzie stopniowo wzrastać! Powinno się mieć świadomość, iż tak jak w przypadku jakiegokolwiek okazu kolekcjonerskiego, monety takie będą warte tyle, za ile chce je kupić potencjalny nabywca. Z kolei monety bulionowe ze srebra nie posiadają wymiaru kolekcjonerskiego (ich wizerunek odświeżany jest niezmiernie rzadko i nie posiadają limitowanego rocznego nakładu), dlatego ich wartość silnie związana jest z aktualną wartością srebra.

Srebrne monety bulionowe – jakie kupimy w krajowych sklepach?

Srebro jest tanim kruszcem inwestycyjnym, z tej przyczyny monety bulionowe z tego metalu z rzadka wybijane są w nominale niższym niż 1 uncja trojańska, a więc 31,1 g. I choć próba srebra .999 i waga 1 oz to de facto standard dla tych monet, u dystrybutorów zamówimy też monety ważące 3 oz, 10 oz czy 0,5 kg. W krajowych sklepach mających w swoim asortymencie srebro inwestycyjne bez trudu kupimy rozpoznawalne na każdym krańcu świata Krugerrandy z Południowej Afryki, kanadyjskie Liście Klonowe oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nieszablonowym nominale 1,5 €.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]