system swift
Finanse

Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Pomimo, iż praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw efektywnego działania bankowości światowej.

System rozliczeń SWIFT używają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie jednego państwa.

Jak wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]