Chcesz kupić monety inwestycyjne? Sprawdź goldbroker.pl.
Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mają do wyboru wiele możliwości: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – nie są wybijane w ograniczonym nakładzie
Monety ze złota kojarzą się zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w kilku aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie środków finansowych, co sprawia, iż ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, więc ich wygląd niezmiernie sporadycznie ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko rokiem bicia. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza czystość oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w nawet najdalszych zakątkach świata, więc ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.
Złoto bulionowe – jakie monety zamówimy w polskich sklepach?
Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek emitenci wybijają także monety o wadze 1/4 czy 1/10 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są na ogół ze złota najwyższej próby (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety i w konsekwencji zredukowanie możliwości jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.
W asortymencie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli kanadyjski Liść Klonowy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wyżej Krugerrandy.
Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]