Finanse

Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to także najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących nowych form pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak opiera się faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na ten sposób finansowania? Jak ustrzec się możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zwykle kojarzony jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W istocie jest on połączeniem różnych typów usług, a wykup należności będzie tylko jedną z nich. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju wpływają przepisy prawa cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla firm?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są niekiedy naprawdę różne. By ustrzec się błędów, których skutkiem mogą być duże straty, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas odpowiednie umiejętności, których często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, jednak zwykle okazuje się, iż dzięki niemu unikniemy strat.