Finanse

Sprawdzaj kurs online i wymieniaj dolara na złotówki

Kurs dolara - uzupełnij swoją wiedzę!

Jeszcze cztery dekady każdy pragnął posiadać chociaż parę banknotów dolarowych, by udać się na zakupy do Pewexu. Natomiast dekadę później posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło oznakę sukcesu w życiu zawodowym. Teraz spora część Polaków zamawia na co dzień zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i możliwości międzynarodowej wysyłki zamówień z największych światowych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go można nawet przez internet, bo od kilku lat w Polsce działają kantory internetowe, które wymieniają tę walutę po częstokroć bardziej rentownym kursie niż w bankach.

Dolar amerykański – informacje, które mogą zadziwić

Określenie „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I w istocie na początku środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które w pierwszych latach miały ogromną grupę przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem monet. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z mieszanki włókien bawełny (ok 75%) i lnu (ok 25%) z domieszką kilku innych składników, które pozostają sekretem. Nie oznacza to jednakże, że banknoty dolarowe są mocniejsze – ocenia się, że niższe nominały krążą w obiegu mniej więcej 4 lata, natomiast banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu ok. 3 dziesięciolecia, ale są one także zwykle gubione, a częstokroć wprost wyrzucane. Analizy podają, iż tak dzieje się co roku z blisko 62 mln dolarów w bilonie.

Jak szukać kursu dolara?

Dolar to nazwa wielu walut lecz nie ma co zaprzeczać, że gdy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w XX wieku był najważniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku stopniowo tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara ciągle stanowi pokaźną część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego wartość np. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Poza tym, można tam zestawić cenę dolara z aktualnymi kursami innych światowych walut oraz przeanalizować historyczne notowania jego kursu.

Dane:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]