wyprawy górskie, wyprawy w góry
Hobby i rekreacja Podróże i turystyka

Wyprawy w góry – przygoda pełną emocji

Coraz więcej osób spędza swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wrażeń – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj możliwe.

Wyprawy górskie – o czym nie zapominać, planując wyprawy?

Dzisiaj przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale również najwyższe szczyty Afryki, Azji oraz Meksyku. Z całą pewnością ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji dużo usprawnia, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam wytrzymać długą wędrówkę z naprawdę ciężkim, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem i odpowiednim do warunków górskich ubiorem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział w wyprawie górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w zbliżonych do takich wyprawach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe zagrożenie rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełnić. Nie można zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma więc doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest bezwzględne dostosowanie się do decyzji podejmowanych przez lidera grupy.

Dane:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]