Informatyka

Sterowniki PLC

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne sterowanie pracą urządzeń przemysłowych. Używając ich można usprawnić pracę każdego zakładu, a dzięki możliwości stosowania algorytmów w łatwy sposób przystosować do konkretnych wymagań.

Sterowniki PLC – jak to działa?

Cechą, która wyróżnia je na tle pozostałych sterowników jest fakt, że pracują one w pętli. Sterownik PLC wypełnia krok po kroku każdy z rozkazów zawartych w kodzie, zaś kiedy ten się skończy, ponawia całą procedurę, sprawdza stany wejść oraz zapisuje we wskazanym pliku, a następnie uruchamia wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, w których tworzone są algorytmy sterujące pracą kontrolerów dostarczane są zazwyczaj przez ich wytwórców.

Dzieje sterowników PLC

Wczesne sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat 60 dwudziestego stulecia. Z początku wykorzystywane były przez przedsiębiorstwa z USA i zachodnich Niemiec, jednak już po kilku latach dotarły również do państw komunistycznych. Pierwsze tego rodzaju sterowniki zjawiły się w Polsce w 1975, a ich oficjalna produkcja zaczęła się pod koniec tej dekady.

Rodzaje sterowników PLC

Najczęściej stosowanym rodzajem kontrolerów PLC są kontrolery kompaktowe, umożliwiające pracę na jednym podzespole. Poza tym, produkuje się również kontrolery modułowe wielu rozmiarów oraz kontrolery centralizowane, które tworzą różne podzespoły sterowane centralną jednostką.

Jakie korzyści odniesiesz dzięki sterownikom PLC

Sterowniki PLC, pomimo dość dużych cen, umożliwiają zmniejszenie wydatków na użytkowanie maszyn fabrycznych. Nie są duże, a znacząco ograniczają niebezpieczeństwo wystąpienia błędów.