Więcej szczegółów o silniku na prąd stały.
Mnóstwo rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne lub małe, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, a statystyczny człowiek zwykle nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak działają te urządzenia.
Co należy wiedzieć o silnikach na prąd stały?
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania znanych innowatorów połowy XIX w., jak np. Michael Faraday, Moritz Jacobi czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika oraz szczotek. Obecnie często stosowane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są generalnie cenione za swoją niezawodność, a także bezgłośną pracę.
Silniki elektryczne DC to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów
Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są używane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki prądu stałego są podzespołem pociągów czy samochodów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie damy też naszym córkom i synom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczków DC używają również miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych marek.
Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]