Instalacje przemysłowe

Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

Jeśli chcesz zamówić węzeł optyczny, koniecznie sprawdź telmor.pl.

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – prędkości przekazu danych i niewielkich zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie mogłyby istnieć bez odpowiednich części umożliwiających transmisję informacji i późniejsze kodowanie. Aby wykonać tego rodzaju sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania każdej sieci – pozwalają wszak na modyfikację sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie usług końcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Należy jednak dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi oprócz tego funkcjonować w drugą stronę. Częstotliwości, na których najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż jednego GHz. Dla odpowiedniego działania węzła optycznego potrzebna będzie również odpowiednia osłona, chroniąca delikatne elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wodą oraz pozostałymi czynnikami – zazwyczaj wykonana ze stali.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, decydują pewne parametry. Najważniejsze są częstotliwości pracy węzła i siła sygnału – od tego zależy wszak ilość ostatecznych abonentów, do których prześle dane. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnym stopniu wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy serwisowaniu sieci, warto również zwrócić uwagę na sposób kalibracji urządzenia – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]