Kosmetyki

Depilacja laserowa – jak laser działa na mieszki włosowe?

Laserowa depilacja to cieszący się niesłychaną popularnością zabieg z zakresu kosmetyki, oferowany właściwie w każdym gabinecie medycyny estetycznej. Jest znakomitą alternatywą dla pozbywania się zbędnego owłosienia domowymi sposobami, dlatego chętnie korzystają z niej zarówno panie, jak i panowie. Dowiedz się, co powinno się wiedzieć o laserowej depilacji.

Jak działa depilacja laserem?

Przy pomocy lasera można bezpiecznie pozbyć się zbędnego owłosienia z dowolnej części ciała (okolic bikini, pach, twarzy), a – co ważne – efekty depilacji utrzymują się dość długo. Nowoczesne lasery depilujące wykorzystują trzy wiązki światła o innych długościach fal, tym sposobem penetrują tkankę skóry na kilku głębokościach, a zarazem są bezpieczne dla osób o dowolnym fototypie skóry. W jaki sposób pracuje laser? Usuwanie owłosienia odbywa się poprzez rozgrzanie skóry właściwej do temperatury, która uszkadza komórki macierzyste wokół mieszków włosowych. W rezultacie zabiegu nie wyrastają one ponownie. Zależnie od wielkości obszaru skóry poddawanej depilacji, procedura ta trwa od paru do kilkunastu minut. Jeszcze kilka lat temu z uwagi na wykorzystanie lasera, osoby poddające się depilacji nieraz odczuwały lekki ból, jednakże technologie stosowane w nowoczesnych aparatach do depilacji sprawiają, iż likwidacja włosów laserem jest dzisiaj w zasadzie bezbolesna. Po depilacji na skórze może pojawić się zaczerwienienie, ale zwykle skóra regeneruje się w przeciągu najbliższych dni.

Ile zabiegów depilacji laserowej daje zadowalające rezultaty?

Aby depilacja laserem przyniosła zadowalające efekty najczęściej potrzebne jest poddanie się sekwencji od 6 do nieraz 8 zabiegów odbywających się cyklicznie co około dwóch miesięcy. Jest to podyktowane etapami wzrostu włosów, które mogą znajdować się w fazie wzrostu, przejściowej bądź w uśpieniu, a laser jest w stanie skutecznie zniszczyć włos wyłącznie w tej pierwszej fazie. Efektywność depilacji jest powiązana również z takimi czynnikami jak zawartość melaniny w skórze oraz gęstość, odcień i grubość włosów. Warto zaakcentować, że nie każdy może poddać się depilacji laserem. Zabieg ten nie jest wskazany dla osób cierpiących na przewlekłe choroby skóry lub w trakcie zwalczania jej infekcji, ze świeżą opalenizną oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest również posiadanie tatuażu w miejscu zaplanowanej depilacji.