Kosztowności

Do czego nosić kolczyki i pierścionki z topazem mistycznym?

Chcesz zamówić topaz mistyczny? Odwiedź tę stronę

Niepowtarzalny wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć na pierwszy rzut oka łatwo pomylić się, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem odpowiedniej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Kolory, które ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Dalekim Wschodzie.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie używają go zatem do produkcji naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się też mnogość barw, sprawiająca, że prościej można wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.