Kosztowności Robienie zakupów

Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków.

Dla większości kobiet ślub jest nad wyraz wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy młodą parę do końca życia, a oznaką ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – element obrzędu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie jednak, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później. I chociaż uprzednio zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojnę, jednakże tradycja ta upowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Czechach, w Kanadzie, w Irlandii czy w Egipcie, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej subtelnym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały potęgę uczucia. Dzisiaj do ich wykonania używa się najczęściej złota oraz platyny, które są symbolem ufności w stosunku małżonka. Rzecz jasna, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo istotny dla nowożeńców cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]