Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Oczyszczanie powietrza z cząstek pyłu – o filtrach absolutnych i dokładnych

Chcesz kupić filtr F7? Koniecznie odwiedź tę stronę

Nie oszukujmy się: stan powietrza w Polsce nie jest najlepszy. Pod tym kątem nasz kraj jest na jednym z najdalszych miejsc pośród państw Unii Europejskiej. Codziennie przekazywane są kolejne komunikaty o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5 i z tej przyczyny też bezustannie poszukiwane są efektywne rozwiązania, pomagające radzić sobie ze wzrastającym zanieczyszczeniem, w szczególności w obiektach, gdzie podtrzymanie czystości powietrza jest niezwykle istotne (np. w budynkach służby zdrowia).

Filtry typu mini-pleat do zastosowań uniwersalnych

Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej wydajności, znane i stosowane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w domowych oczyszczaczach powietrza i odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych montowanych w urzędach, budynkach mieszkalnych lub biurowcach świetnie spełnią swoje zadanie filtry dokładne minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z filtracją pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki tworzą smog. Nie są dla nich trudnością również takie zanieczyszczenia, jak roztocza, włosy czy spaliny. Kupując filtry dokładne F7 czy F9 powinno się zwrócić uwagę nie tylko na ich wydajność, ale również na jakość ich produkcji. Te produkowane przez sieradzką firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ocynkowaną stalową ramę, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością na złe warunki atmosferyczne (jak wysoka wilgoć, temperatura) i uszkodzenia. Wydajny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego zabezpieczony jest standardowo aluminiową siatką od strony wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat złożony w małe plisy papier filtrujący wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co powoduje, iż filtry te posiadają dużą żywotność. Filtry F7 i F9 wytwarzane są w kilkunastu wymiarach dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie trzeba zachować wysokie normy sterylności

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są z kolei filtry o stanowczo wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą gwarantują filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich równomiernie oddzielone przez separatory z aluminium, a mocna rama, również wyprodukowana z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wilgoć i wahania temperatury, co pozwala na wydajną pracę w ekstremalnych warunkach (aż do 80°C). Filtry tego rodzaju stosowane są tam, gdzie powinno się zachować wysokie normy sterylności powietrza, m.in. w zakładach produkujących sprzęt medyczny.

Zdjęcie dzięki uprzejmości marss.pl.

Dane:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46