Chcesz kupić kiszonki? Kliknij tutaj.
Kiszonki z warzyw są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański specjał, sporadycznie spotykany w innych regionach świata. Jednak kiszonki lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
Kwaszone przetwory warzywne znane są ludziom od tysięcy lat
Wedle historyków metoda zabezpieczenia żywności przez ich przechowywanie w solance, w soli bądź w occie, wykorzystywana jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a na terenach antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH roztworu, w którym się ją zanurza, ogranicza rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków temu była to świetna metoda, by zwiększyć okres zdatności do spożycia mięsa, ryb i warzyw nawet o kilkanaście tygodni. W wyniku tego pojawił się zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory od początku swojej obecności znane są z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Charakteryzują się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, rzadziej chorowali na gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z owsa i słonecznika.
Kwaszonki na świecie
Najbardziej znanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany w zasadzie na wszystkich kontynentach, także w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie cieszy się dużą popularnością. Natomiast pickle są tam bodajże wyjątkowo lubianym składnikiem hot-dogów, kanapek i hamburgerów. W naszym kraju prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. czosnek, fasolkę szparagową, jak również owoce (np. oliwki), a niekiedy nawet jaja.
Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się bazą bądź istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów narodowych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonek może być inny w poszczególnych rejonach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten wyprodukowany np. w Chinach.
Dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]