Hobby i rekreacja Robienie zakupów

Kantary – rodzaje i rozmiary

Szukasz kantara dla konia? Sprawdź horse-trade.pl.

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy konia oraz nie powodować u niego zadrapań. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na jakie jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim może mieć nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większy komfort dają kantary podszywane – na przykład naturalnym lub syntetycznym futrem, które da się odpinać celem umycia. Kantar tego typu świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla hanowerów, koni holsztyńskich, arabskich oraz fryzyjskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie ardeńskie).

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]