Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Chcesz kupić łańcuchy na opony? Odwiedź tę stronę

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]