Robienie zakupów Rozrywka

Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Więcej szczegółów o książkach dla młodzieży.

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim szybką rozrywkę na komputerze, w smartfonie bądź w telewizji, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu konieczności analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu licealistów czytanie dla przyjemności stało się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do generalnych doświadczeń młodego człowieka

Młodzież nie musi być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają kwestie i snują historie ciekawe dla młodszego pokolenia czytelników. Ten gatunek literatury uzyskał nawet własną nazwę:“literatura Young Adult”. Są to dzieła kreowane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści młodzieżowe sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, horrory i fantastyka. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te piszą więc o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, poznawaniem swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami i odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, że inni także borykają się podobnymi problemami w okresie dorastania.

Czy warto zachęcać Lektura literatury dla młodzieży ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych

Polecamy oferować nastolatkom interesujące je powieści, dlatego że rozwinięcie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem lat przynosi multum korzyści. Osoba, która często oddaje się lekturze operuje większym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co stanowczo ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o dylematach innych osób w identycznym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co kluczowe, opiekunowie nigdy nie powinni drwić z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej wybiera książki o wampirach bądź kosmitach nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa