Robienie zakupów Rozrywka

Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Dowiedz się więcej o książkach thrillerach.

Spora grupa pasjonatów książek fascynuje się przerażającymi opowiadaniami. Jedni gustują w opowiadaniach na granicy gore, pozostali lubią zanurzać się w głębokie zakamarki pogmatwanych umysłów brutalnych kryminalistów oraz psychopatycznych morderców. W zalewie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji prezentujących odbiorcom zmyślone oraz prawdziwe historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiego powodu odczuwać niepokój?

Amator kryminałów oraz thrillerów bez zastanowienia odpowie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory chcemy przez jakiś czas pozwolić ponieść się mocnemu wrażeniu niepokoju, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. Współcześnie brak dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to z reguły niestabilność finansowa, problemy zdrowotne albo praca. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie Andersena czy braci Grimm mają z reguły tak straszny i okrutny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, informując je przy okazji, że to co dobre czasem nie wygrywa.

Książki thrillery – lepsze niż film

XXI wiek to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują filmu albo serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Zwolennicy horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które oferowane są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co warte zaznaczenia, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje porównywalnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść kryminalną i thriller, odbiera się inaczej aniżeli film – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każda rozmowa, wtrącenie bądź postać (również ta dalekiego planu) ma wpływ na kształtowanie nastroju snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy zwykle stopniowo, ale pozwala to na dokładniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli wobec tego masz chwilę i lubisz czytać, pozwól się ponieść horrorom, thrillerom oraz literaturze kryminalnej.

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa