W zasadzie każdy słyszał o sportowej odzieży termoaktywnej, jednak nie wszyscy spotkali się z definicją „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, ponieważ to pojęcie zazwyczaj łączone z akcesoriami wykorzystywanymi w medycynie. W tym artykule przedstawimy tę grupę odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na efektywność treningu osoby ją noszącej.
Sportowa odzież kompresyjna – lepsze ukrwienie mięśni oraz szybsza ich regenerację
Bielizna oraz odzież kompresyjna to specjalistyczne produkty, które mają szereg cech korzystnie wpływających na jakość ćwiczeń. Mięśnie otoczone taką odzieżą prędzej się regenerują, ponieważ silnie przylega ona do ciała. Kontrolowany ucisk, jaki daje ta przeważnie bezszwowa odzież, przyczynia się do lepszego ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz skuteczniejszego usunięcia kwasu mlekowego ze zmęczonych mięśni. Dobrej jakości odzież uciskowa jesienią skutecznie osłoni organizm przed zimnem, natomiast latem nie dopuści do jego przegrzania. Ta cecha ubrań kompresyjnych pozwala na używanie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem ulubionej siłowni, jak i tych wolących ćwiczenia outdoorowe. Inną bardzo istotną właściwością odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność ochrony mięśni przed mikrourazami, jako że osłabia ona wstrząsy oraz wibracje mięśni, notorycznie pojawiające się w trakcie treningów wysiłkowych.
Jak używać bieliznę i odzież kompresyjną?
Odzież kompresyjna zaprojektowana jest przede wszystkim do korzystania z niej w czasie dynamicznego treningu. Na przykład koszulki o cechach kompresyjnych wzmacniają mięśnie pleców i brzucha, jak również zapewniają optymalną wentylację skóry, z kolei spodenki kompresyjne stabilizują pracę mięśni kończyn dolnych, pośrednio pomagając biegaczom osiągnąć lepsze wyniki. Profesjonalni sportowcy, skupieni na ćwiczeniach mięśni całego ciała na co dzień korzystają z kombinezonów kompresyjnych, zaś zwykli klienci klubów fitness zazwyczaj korzystają z zestawu top plus spodnie. Getry czy skarpetki kompresyjne można zakładać na czas ćwiczeń, jednak poleca się używać ich raczej bezpośrednio treningu, żeby szybciej zregenerować mięśnie. Ważne jest również, żeby właściwie dopasować rozmiar bielizny bądź odzieży kompresyjnej, tak żeby nie była przyczyną nadmiernego ucisku, który mógłby mieć negatywny wpływ na krążenie. Odzież kompresyjna damska oraz męska to artykuł, który można kupić w sklepach sportowych.
Dane:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]