Usługi

Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Dalsze informacje o badaniach psychologicznych Bielsko Biała.

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z prawem powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest percepcja szybkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]