odbiór starych mebli, utylizacja starych mebli Kraków
Usługi

Zepsute szafki to nie są zwykłe śmieci – o utylizacji starych mebli

Każdy z nas na pewno doskonale zna problem, jakie sprawiają rzeczy, których wiele lat już nie używamy, a których nie potrafimy się pozbyć z różnych powodów. Zazwyczaj chowamy je na poddasze, do komórki lokatorskiej bądź do piwnicy, żeby nie zagracały miejsca w domu. Kłopot jednakże w tym, że po wielu miesiącach także te pomieszczenia robią się tak ciasne, że zwyczajne korzystanie z nich okazuje się męczarnią. Dopiero to nakłania wielu z nas do wykonania gruntownego sprzątania, stanowiącego okazję do tego, żeby pozbyć się uzbieranych rzeczy. Takie duże porządki często urządzamy także, kiedy kupujemy zapuszczoną nieruchomość lub otrzymujemy w spadku po kimś mieszkanie. Warto zatem posiadać wiedzę, co zrobić ze uzbieranymi przedmiotami i jak bez problemu wywieźć stare meble z piwnicy, poddasza i domu.

Zleć odbiór starych mebli i nie wyrzucaj ich do śmieci komunalnych

Odpady takie jak połamane panele podłogowe lub ścienne, części stolarki okiennej, połamane meble czy sprzęt RTV i AGD nie mogą trafić do kontenera zarezerwowanego na odpady komunalne. Chcąc się ich pozbyć, do wyboru mamy kilka rozwiązania. Pierwsze to samodzielne odwiezienie ich do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednakże dysponowania adekwatnie pakownym samochodem. Drugie to skorzystanie z gminnej zbiórki takich odpadów. Te odbywają się na ogół w miesięcznych odstępach – do czasu najbliższej zbiórki jesteśmy więc zmuszeni znaleźć miejsce na przetrzymanie rupieci sporych rozmiarów. Najlepsze jest ostatnie rozwiązanie – wynajęcie kontenera na śmieci, który po wypełnieniu odbierze dostarczająca go firma. Zadba ona też o legalną utylizację jego zawartości. Przedsiębiorstwa wynajmujące kontenery nierzadko świadczą również profesjonalną asystę przy sprzątaniu piwnicy, poddasza lub całego domu.

Utylizacja mebli – ponowne zastosowanie surowca

Jeśli stare meble zostaną oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub podmiotu trudniącego się utylizacją na co dzień, nie będą spalone ani porzucone na składowisku. Po zdemontowaniu ich na części składowe, a następnie posortowaniu ich według surowca, z jakiego są wykonane, mogą zostać po raz kolejny przetworzone i posłużyć do wyprodukowania kolejnych rzeczy. Utylizacja mebli, a głównie drewna, z którego w przeważnie są one wykonane, sprowadza się w większości wypadków do ich przetworzenia w płyty wiórowe, które następnie służą do produkcji nowych garderób, łóżek i półek.

Dane:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]