Wszystko o zdrowiu

Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Zajrzyj tutaj po więcej szczegółów o biopsji prostaty.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wielkością kasztan. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Należy zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego powstania.

Problemy z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się u urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności z erekcją oraz ejakulacją, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co powinno się wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym zazwyczaj około 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, stąd cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, mała krzepliwość krwi czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]