Wszystko o zdrowiu

Endodoncja mikroskopowa – jak wybrać lekarza?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, stosując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki którym stomatolog jest w stanie dostać się do głęboko zlokalizowanych partii zęba. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami lekarza, minimalizując niemal do zera niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują także specjalne narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i poprawienie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie zawsze będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w internecie.