Wszystko o zdrowiu

Jak uchronić się przed chorobą domowymi sposobami?

Późna jesień i zima źle oddziałuje na nasze zdrowie. Najczęściej dopadają nas nieżyt nosa, kaszel i ból gardła. Żeby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne metody, które pozwalają oddalić widmo choroby. Zebraliśmy niektóre z nich.

Czym się rozgrzać?

Choroby atakują nasz ustrój najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o ok. 2 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącego prysznica czy herbaty. Do herbaty można dodać sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie pokaźną dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest również bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz szczypta cynamonu. By poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, dodajmy do wody kilka kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego lub pichtowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie dróg oddechowych.

Domowe syropy zwalczające przeziębienie

Źródłem wielu witamin są też cebula oraz czosnek. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych metod walki z chorobami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba spożywać w odstępach kilku godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu należy roztłuc kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowaną mieszankę też powinno się spożywać parę razy w ciągu dnia.

Jak uśmierzyć drapanie w gardle?

Gdy nasila się uczucie bólu gardła, warto sprawdzić kompozycję masła, mleka i miodu. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego napoju należy mieć na uwadze, by mleko nie było zbyt gorące, dlatego że zniweluje to korzystne oddziaływanie masła i miodu. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła roztworem wody z solą.

Dlaczego trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż zwykłe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednakże na uwadze, że jeśli symptomy nie mijają to należy skorzystać z pomocy internisty.