Wszystko o zdrowiu

Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących urologa w Krakowie? Zajrzyj na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/

Spotkanie z urologiem powoduje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy choroby, częstokroć odwlekają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Tymczasem może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Umów się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O chorobach układu moczowego może alarmować sporo przeróżnych symptomów, które nagminnie są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same miną. Na jakie zatem objawy powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc zauważenie w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemna barwa, ale też pieczenie lub ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy są także mniej wyraziste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni winni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Wypada też zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Wazektomia, leczenie stulejki i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie stulejki i skomplikowane zabiegi

Pacjenci zwykle umawiają się do gabinetu lekarza urologii celem konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak np. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]