Wszystko o zdrowiu

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Zajrzyj na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/, aby znaleźć informacje o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może powodować kolejne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – na czym polega schorzenie?

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i ma dużo nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w centralnej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie choroba jest korygowana z użyciem okularów bądź soczewek kontaktowych, z czasem jakkolwiek nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne metody

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą przeróżnych procedur medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]