Wyposażenie wnętrz

Pielęgnacja podłogi olejowanej – czyszczenie i konserwacja

W jaki sposób czyścić i konserwować podłogę olejowaną, żeby zachować jej niepowtarzalny charakter? Czym myć i jak często to robić? Jakie środki wybrać do pielęgnacji i konserwacji? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Pielęgnacja podłogi olejowanej – metoda 2 kroków

W pielęgnacji podłogi olejowanej warto zastosować metodę dwóch kroków:

  1. Pierwszy krok: regularne oczyszczanie drewnianej powierzchni – minimum raz na tydzień.
  2. Drugi krok: okresowa pielęgnacja – raz na 2-3 miesiące.

Czyszczenie podłogi olejowanej

Jak czyścić podłogę olejowaną? Przede wszystkim za pomocą środków rekomendowanych do tego rodzaju powierzchni. Najlepszy dostępny na rynku produkt to koncentrat do czyszczenia podłóg olejowanych. Nie tylko czyści on podłogę, ale również zapewnia jej warstwę ochronną.

Jak myć podłogę olejowaną?

Podłogę olejowaną najlepiej jest myć przy pomocy płaskiego mopa z mikrofibry. Mop powinien być dobrze odsączony z nadmiaru wody. Podłoga olejowana posiada dobrą zdolność do swobodnego “oddychania”, a drewno właściwość odparowywania nadmiaru wilgoci, niemniej jednak mycie tego rodzaju podłogi powinno się odbywać przy udziale jak najmniejszej ilości wody. Do mycia najlepiej używać koncentratu do czyszczenia podłóg olejowanych. Jest to produkt wyjątkowo wydajny i skondensowany – litr wystarczy na powierzchnię 1000 m2.

Jak często myć podłogę drewnianą? Optymalna częstotliwość to minimum raz w tygodniu.

Regularne odkurzanie

Poza myciem specjalnym płynem równie istotne jest regularne odkurzanie, ponieważ największym wrogiem drewnianych podłóg – zaraz obok nadmiaru wody – jest piasek, dlatego odkurzanie takich powierzchni powinno być wykonywane minimum 2 razy w tygodniu (lub częściej, gdy w domu jest zwierzę).

Konserwacja podłogi olejowanej

Do konserwacji podłóg powlekanych olejami rekomendowany środek to preparat do odświeżania podłóg olejowanych. Występuje on w dwóch wersjach: do podłóg olejowanych olejem białym lub olejem transparentnym i barwionym.

Profesjonalne środki

do pielęgnacji podłóg

Zobacz ofertę

Regularne – minimum raz na 2-3 miesiące – konserwowanie olejowanej podłogi zabezpiecza powierzchnię przed porysowaniem, odświeża jej wygląd oraz pozostawia ochronną warstwę.

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/pielegnacja-podlogi-olejowanej-czyszczenie-i-konserwacja/